DİĞER YAZARLARIMIZ
GÜRŞEN SEVİNÇ CEVİZİN YAPRAĞI DAL ARASINDA
PROF.DR.TULGA ULUS KORONER ARTER HASTALIĞI
GÜRŞEN SEVİNÇ İSTASYONLARDAN İSTASYONA
GÜRŞEN SEVİNÇ TÜKÜRÜK DEYİP GEÇMEYELİM
PROF.DR.TULGA ULUS KORONER BYPASS AMELİYATI
ALİ ERKAN GÜNERİ UÇAN BALON
NECDET ÇAKIR BU YÜZDEN ATATÜRK DİYORUZ
ALİ ERKAN GÜNERİ SIZI
ALİ FAHİR KAYACAN BAŞKANIN MESAJI
ALİ FAHİR KAYACAN KORKMAK
ALİ ERKAN GÜNERİ ÖNCE GÖKYÜZÜ VARDI SONRA İNSANLAR
ALİ ERKAN GÜNERİ BİR UCU SİNOP GÖZLERİMİN DİĞERİ HARRAN
SEDA KIRAÇ YAŞLANMA KARŞITI ÜRÜNLERİN KULLANIMI
NURDANE ÖZDEMİR SAĞKAN ANKARA ATATÜRK LİSESİ SEVGİSİ BİR ÖMÜR SÜRER
GÜRŞEN SEVİNÇ KÖY ENSTİTÜLERİ
PROF.DR.TULGA ULUS TANSİYON NEDİR
PROF.DR.TULGA ULUS KALP KRİZİ NEDİR
OSMAN CAN GÜKAN ANKARA ATATÜRK LİSESİ TARİH TOPLULUĞU
GÜRŞEN SEVİNÇ ARAMAK VE ARANMAK
GÜRŞEN SEVİNÇ BİR BARDAK SALEP
SEDA KIRAÇ
Ankara Atatürk Lisesi Derneği 28.01.2021 - MİLYON DOLARLA YOK EDEMEZSİN

 

KİMYA MÜHENDİSİ SEDA KIRAÇ (*)

 

 

MİLYON DOLARLA ÖLDÜREMEZSİN

 

Sabunla ve Alkol Bazlı Temizleyici ile Yok Edersin

 

Yeni Corona virüsün, SARS´ dan daha bulaşıcı olduğu tespit edilmiştir. Kuluçka dönemi, olduğundan belirtiler erken dönemde görülmeyebiliyor. İlk vaka, Wuhan’ daki hayvan pazarında balık satıcısı olan 49 yaşında bir kadın, diğer hasta buradan sık alışveriş yapan 61 yaşında bir erkektir. Daha sonra bu hayvan pazarı kapatılmıştır.

Hastalığın ilk belirtileri; öksürük, göğüste sıkışma, nefes darlığı veya ateş olabiliyor. Solunum sıkıntıları yanında bir çok hastada pnömani benzeri bulgular da tespit edilmiştir.

Corona virüs için alacağımız bir antiviral ilaç ya da yeterli sayıda aşı ülkemizde henüz yok; ama temel seviyede kolaylıkla alabileceğimiz tedbirler var;

-Maske takmak,

-Ellerimizi sık sık sabun ve su ile yıkamak, lavabolara yakın olmadığımızda ya da ellerimizi yıkama imkanı bulamadığımızda alkol bazlı ( önerilen 70 derece alkol bazlı ) temizleyici ürünler ile ellerimizi ovuşturmak,

-Sosyal mesafeyi korumak,

-Göz, burun ve ağıza dokunmaktan kaçınmak,

-Öksürme ya da hapşırmada ortama değil; mendile, mendil yoksa kıvrılmış dirseğimizi ağzımıza kapatarak öksürme ve hapşırma,

Günceli takip etmek ve sağlık uzmanları tarafından verilen tavsiyelere uymak...

Şimdiye kadar elde edilen kanıtlardan COVID-19 virüsü, sıcak ve nemli havaya sahip alanlar da dahil olmak üzere tüm alanlarda bulaşabilir. İnsan cildi; virüs için ideal bir yüzeydir. Virüs olan bir yüzeye dokunduğunuzda, virüs ellerinize yapışacaktır. Daha sonra yüzünüze, özellikle gözlerinize, burun deliklerinize veya ağzınıza dokunduğunuzda, enfekte olabilirsiniz. İstatistiklere göre çoğu insan 2-5 dakikada bir yüzüne dokunmaktadır. Dolayısıyla, sabunla elleri yıkamak ya da alkol bazlı temizleyiciler ile elleri ovarak hijyen tutmak virüsle mücadelede en etkili yöntemdir.

Sıcak banyo yapmak, COVID-19’ a yakalanmayı engellemez; aşırı sıcak su yanmaya sebep olabileceğinden tam aksine zararlı olabilir. Sivrisinek ısırmaları ile COVID-19’ a yakalanmayı gösteren bir bulguya henüz rastlanmamıştır. El kurutma makineleri virüsü öldürmede etkili değildir. UV lambaları tahrişe neden olabileceğinden cildi ya da elleri sterilize etmekte kullanılmamalıdır.

COVID-19 enfeksiyonuna bağlı hastalık, çocuklar, genç yetişkinler ve yetişkin bireylerde farklı seyredebiliyor. Bununla birlikte, bildiğiniz gibi ölümcül sonuçlara sebep olabiliyor; hastalığa yakalanan her 5 kişiden yaklaşık 1´inde hastane bakımı gerekiyor. Bu nedenle, insanların COVID-19 salgınının kendilerini ve sevdiklerini nasıl etkileyeceğinden endişe etmesi oldukça normaldir. Ancak; insanlığın tanışmadığı bir virüsle mücadelenin tüm dünyada sürdüğünü ve ortak çalışmaların yapıldığını unutmamak gerekir. Bize düşen ise ilerlemeler kaydedilene kadar önce kendimizi ve sonra sevdiklerimizi gerekli tedbirleri alarak, COVID-19’ a karşı mümkün olabildiğince korumak ve moralimizi yüksek tutmaya çalışmaktır.

Sağlıklı günler dileklerimle saygılar sunarım.

Seda KIRAÇ

Genel Müdür

İlamis Kozmetik Elektronik Ticaret Ltd. Şti.

seda.kirac@birincisin.com

www.birincisin.com

(*) Kimya Mühendisi Seda KIRAÇ okulumuzun 1989 mezunudur.

--ws_like--