DİĞER YAZARLARIMIZ
GÜRŞEN SEVİNÇ CEVİZİN YAPRAĞI DAL ARASINDA
PROF.DR.TULGA ULUS KORONER ARTER HASTALIĞI
GÜRŞEN SEVİNÇ İSTASYONLARDAN İSTASYONA
GÜRŞEN SEVİNÇ TÜKÜRÜK DEYİP GEÇMEYELİM
PROF.DR.TULGA ULUS KORONER BYPASS AMELİYATI
ALİ ERKAN GÜNERİ UÇAN BALON
NECDET ÇAKIR BU YÜZDEN ATATÜRK DİYORUZ
ALİ ERKAN GÜNERİ SIZI
ALİ FAHİR KAYACAN BAŞKANIN MESAJI
ALİ FAHİR KAYACAN KORKMAK
ALİ ERKAN GÜNERİ ÖNCE GÖKYÜZÜ VARDI SONRA İNSANLAR
ALİ ERKAN GÜNERİ BİR UCU SİNOP GÖZLERİMİN DİĞERİ HARRAN
NURDANE ÖZDEMİR SAĞKAN ANKARA ATATÜRK LİSESİ SEVGİSİ BİR ÖMÜR SÜRER
GÜRŞEN SEVİNÇ KÖY ENSTİTÜLERİ
PROF.DR.TULGA ULUS TANSİYON NEDİR
SEDA KIRAÇ MİLYON DOLARLA YOK EDEMEZSİN
PROF.DR.TULGA ULUS KALP KRİZİ NEDİR
OSMAN CAN GÜKAN ANKARA ATATÜRK LİSESİ TARİH TOPLULUĞU
GÜRŞEN SEVİNÇ ARAMAK VE ARANMAK
GÜRŞEN SEVİNÇ BİR BARDAK SALEP
SEDA KIRAÇ
Ankara Atatürk Lisesi Derneği 09.02.2021 - YAŞLANMA KARŞITI ÜRÜNLERİN KULLANIMI

 

SEDA KIRAÇ (*)

 

                                                                  Yaşlanma Karşıtı Ürünleri Hangi Yaşta Kullanmaya Başlamalısınız?

Hepimizin, son yıllarda aklına takılan soruların başında cildin nasıl genç ve pürüzsüz kalacağı geliyor. Biz yaş aldıkça ve yılların etkisi ile zamanla cildimizde ince çizgiler, halkalanmalar, kırışıklıklar, cilt renginde koyulaşmalar belirlemeye başladıkça en etkili yaşlanma karşıtı ürünleri arama telaşı ve hangisine en güvenebileceğimiz aklımızı kurcalamaya başlar. Cilt; yaşa göre farklılaşır. Yapacağınız bakımla yaş ilerledikçe oluşabilecek kırışıklıkları yavaşlatabilirsiniz. Hatta, yaşlanmayı geciktiren cilt bakımı sayesinde yaşlanmanın negatif etkilerini beklenenin aksine çevirebilirsiniz. Elbette, yaşlanmayı geciktirmek için çabalarımız dışında cildimizi yaşlandıran diğer faktörlere de dikkat etmek gerekecektir; beslenme, sigara dumanı, uyku, hava kirliliği, UV radyasyonu… Klinik araştırmalar sigara içmenin, sadece sağlık sorunları yaratmadığını, aynı zamanda cildin erken yaşlanmasına da neden olduğunu doğrulamaktadır. (1*)

Sağlıklı 60 kadın üzerinde yapılan bir çalışma, uyku süresi 5 saat ve altında olan kadınların, 7-9 saat uyuyanlara kıyasla cilt bariyer işlevinde azalma ve yüzde yaşlanma belirtilerinin arttığını göstermiştir. (2*)

Sigara ve uykusuzluktan kaçınma, güneşten sakınma ve güneş koruyucu kullanmak bile yaşlanmayı geciktirmede en etkili yöntemlerden olacaktır. Yaşlanmanın öğrenilmesi ve düzenli olarak genç yaşlardan itibaren bakım rutinine uygun bakım ürünleri eklemek için işte ipuçları…

20 Yaşında Cilt Bakımı…

Cilt Bakımına başlamak için erken olduğunu düşünüyorsanız bu düşüncenizden lütfen hemen vazgeçin. Güneşe ve etkilerine maruz kalan cildinizi; mümkünse çinko oksit içeren, daha hafif ve gözenekleri tıkamayan en az SPF 30 güneş koruyucu ile güneşe karşı gardını alması için destekleyin. Şaşırabilirsiniz ama yağmurda da güneşte de güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin. İç mekanlarda bile güneşin zararlı etkilerine maruz kalıyoruz.

Bu yaş grubunda sivilce ve siyah noktalar da yaygındır. Cildinizin durumuna göre cildi yatıştıracak ve nem dengesini sağlayacak üç bakım ürünü yüz temizleme, nemlendirme ve güneş koruyucu bu yaşların bakım ürünleri olabilir.

30’ lar için…

30’ lu yaşlarınızdan itibaren büyüme hormonları yavaşlar; stres hormonları daha sık devreye girmeye başlar. Gözlerin altında ve ağız çevresinde küçük çizgiler uyarı vermeye başlayabilir. Kolajen azalmaya başlar. Ciltte nem azalır; suyu tutmakta zorlanır. Bazı kadınlarda yanaklarda çiller ve dudak çevresinde koyu renklenmeler başlar. Cilt bakımına daha önce hiç başlamamış kişiler bu dönemde ciltte yaşanan değişimle “ Eyvah; kırışıyorum, lekelerim oluştu” diye paniğe kapılabilir. Yeterince uyku, stres yönetimi, yağlı ve işlenmiş gıdalardan kaçınma, kolajen zengini kemik suyu gibi gıdaları beslenmeye eklemek, hormonların kontrolü için bir Endokrinoloji Hekimine başvurmak geleceğe yatırım olacaktır. Üç bakım ürününden ötesine geçerek, yaşlanmayı önleyecek serumları, kremleri ve nemlendiricileri arayın. Biolueur Serum;  kolajen ve nemi tutan hyaluronik asit içeriği ile 30’ lu yaşlardan itibaren aynanızın önüne eklenebilir.

 

40’ larda...

Ciltte koyu lekeler, kırışıklar ve düzensiz ten rengi göze çarpmaya başlayabilir. Halen cilt bakımına başlamadıysanız; başlamak ve düzenli olarak bakım yapmak için doğru zamandır. Önceki yıllara göre yağ bezlerinizde daha az faaliyet olduğundan cilt; daha az yağlı bir görünüm alır. Yaşlanma karşıtı ürünlerin en çok kullanılmaya başladığı bu yaşlarda cilt kurumaya ve nem ihtiyacı artmaya başladığından iyi bir yaşlanma karşıtı krem elinizin altında olmalı…Unutmayın ki Yaşlanma ve kırışıklık karşıtı bir krem en önemli silahınızdır. Bakım rutini oluşturup; hiç başlamadıysanız yüz temizleme ve tonikle gözenek temizliği bakım ürünü yanına serum ve göz çevresi bakım kremini ekleyebilirsiniz. Göz çevresinde kırışıkların oluşumu başladığı için iyi bir göz kremine yatırım yapın ve sabah akşam düzenli kullanın. Biolueur Göz Çevresi Kremi

 

50’ ler…

Menapoza girince cildinizin daha çok kuruduğunu hissedeceksiniz. Nemlendiriciler, uzun süredir aynanızın önünde olmalı; ama bu yaşta kesinlikle cildi sabah akşam nemlendirmeyi atlamayın. Makyaj seviyorsanız; makyajı iyi temizleyebilmek için yüz temizleme jelleri dışında double ve derinlemesine temizlik için tonik de vazgeçilmezlerdendir.

Cilt bakım rutinleri; cilt sağlığını korumanın yanı sıra kişinin görünüşünü iyileştirme, kendine güveni ve karşı tarafta olumlu algılanmasında olumlu etkiler yaratacaktır... (3*) (4*)

 

(1*) : Rollison DE, Iannacone MR, Messina JL, et al. Case–control study of smoking and non-melanoma skin cancer. Cancer Causes Control. 2012;23(2):245–254. doi:10.1007/s10552-011-9872-y

(2*) :: Oyetakin-White P, Suggs A, Koo B, et al. Does poor sleep quality affect skin ageing? Clin Exp Dermatol. 2015;40(1):17–22. doi:10.1111/ced.12455

(3*) : O’Connor C, Messaraa C, Kearney EM, Robertson N. Clinical confirmation: multi-step routines deliver better benefits to skin. Cosmet Toilet. 2020;135:39–43

(4*) : Bedos P, Leduc C, Damez C, Sirvent AGFALK. Anti-aging benefits. beyond wrinkle reduction. Cosmet Toilet. 2016;131(23–34)

 

 (*)

Seda KIRAÇ; Ankara’ da doğmuş, orta öğretimini Atatürk Lisesi’ nde tamamlamıştır. Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’ nden mezundur. İstanbul Bilgi Üniversitesi’ nde İnsan Kaynakları ve Kobi Yönetimi Bölümü’nde e-MBA yapmıştır. T.C Çalışma Bakanlığınca belgelendirilmiş A Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanıdır. ODTÜ İnsan Kaynakları Yönetimi Sertifikası ve ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemleri IRCA Kayıtlı Baş Denetçi Sertifikasına sahiptir.

Sanayide 15 yıl Üretim Müdürlüğü, Arge&Kalite Güvence Müdürlüğü, Fabrika Müdürlüğü gibi görevler üstlendikten sonra takip eden 10 yıl boyunca da inşaat, enerji, gıda, madencilik, turizm gibi sektörlerde ve sivil toplum kuruluşlarında insan kaynakları, kalite ve kurumsal iletişim yöneticiliği görevlerini üstlenmiştir. Kagider’ in AB destekli Su Damlası projesine seçilerek; Türkiye’ de 7 şehirde Sanayi Odaları, Ticaret Odaları ve Kobi’ ler ile Kobi Yönetimi üzerine ortak çalışmalar yürütmüştür.

25 yıl kurumsal çatı altında bulunduktan sonra üretim yaparak yerel ekonomiye destek olmak ve istihdam yaratmak amacıyla 2019 yılında kimya / kozmetik / hijyen alanında İlamis Kozmetik Elektronik Ticaret Limited Şirketi ismiyle kendi şirketini kurmuştur. Biolueur Laboratoires markasını oluşturarak, tescilletmiş ve markası altında T.C Sağlık Bakanlığı kayıtlı, dermatolojik olarak test edilmiş kişisel bakım kozmetik ürünleri, kolonyalar ve T.C Sağlık Bakanlığı Biyosidal ruhsatlı El ve Cilt Dezenfektanı üretimi yaptırmaya devam etmektedir.

Evli ve 1 çocuk sahibidir.

--ws_like--